Kako se pravilno zbrinjava biootpad?

Kako se pravilno odlagajo biološki odpadki?

Ločevanje bioloških odpadkov je eden najpomembnejših korakov k bolj trajnostnemu življenjskemu slogu in čistejšemu okolju. Za učinkovitost sistema pa je pomembno vedeti, kako pravilno zbirati biološke odpadke in kakšne vrečke uporabljati za njihovo odlaganje.

Koliko bioloških odpadkov ustvarimo?

Po podatkih ministrstva za gospodarstvo in trajnostni razvoj biološki odpadki predstavljajo približno 30–40 % vseh komunalnih odpadkov v gospodinjstvih na Hrvaškem . Na ravni Evropske unije ocenjujejo, da letno nastane več kot 88 milijonov ton bioloških odpadkov , od katerih velik del še vedno ni pravilno ločen.

Kaj pravi Evropska unija?

Evropska unija z Direktivo o odpadkih (EU) 2018/851 zavezuje vse države članice, da do 31. decembra 2023 organizirajo sistematično ločeno zbiranje bioloških odpadkov . Cilj je spodbuditi uporabo bioloških odpadkov za proizvodnjo komposta ali bioplina, namesto odlaganja na odlagališčih, s čimer zmanjšamo izpuste toplogrednih plinov in zaščitimo tla.

Kaj vse spada med biološke odpadke?

Biološki odpadki so kuhinjski odpadki rastlinskega izvora:

  • Olupki in ostanki sadja in zelenjave
  • Kavna usedlina, čaj (brez plastičnih vrečk)
  • jajčne lupine
  • Uveli cvetovi in ​​rastlinski ostanki
  • Drobni vrtni odpadki (listje, trava)

Ni dovoljeno: meso, ribe, kosti, mlečni izdelki, olja in maščobe.

Zakaj je prava bio vrečka pomembna?

Standardnih plastičnih vrečk NI dovoljeno uporabljati za zbiranje bioloških odpadkov, ker se ne razgradijo in onesnažijo komposta – kar na koncu povzroči nov problem mikroplastike. Namesto tega se priporočajo certificirane biorazgradljive in kompostne vrečke .

Biorazgradljive vrečke BIOMAT® – za vsako gospodinjstvo

Naša ponudba biorazgradljivih in kompostirnih vrečk BIOMAT® ponuja rešitve za vsakogar:

  • 5L in 10L vrečke – idealne za manjša gospodinjstva, uporabljajo se s košem za biološke odpadke BIOMAT® AirBox® . Zahvaljujoč prezračevani zasnovi AirBoxa se biološki odpadki sušijo naravno in zmanjšujejo količino neprijetnih vonjav.
  • 20L do 30L vrečke – primerne za večje družine, ki ločujejo večjo količino bioloških odpadkov.
  • 60L, 80L, 120L in 240L vreče – namenjene za skupne zabojnike v stanovanjskih hišah in poslovnih prostorih. Te vrečke so robustne, certificirane za industrijsko kompostiranje in zmorejo večje količine odpadkov.

Vse BIOMAT® vrečke imajo certifikate o kompostirnosti (npr. TÜV Austria OK Compost HOME), kar pomeni, da so pod ustreznimi pogoji popolnoma kompostne brez škodljivih ostankov.

Kako pravilno uporabljati vrečke za biološke odpadke?

  • Vrečko odložite v primeren zabojnik (npr. AirBox® za kuhinjske odpadke).
  • Vrečko redno praznite v rjav zabojnik za biološke odpadke (ali kompostnik).
  • Tekočih odpadkov (juhe, omake) ne mečite v vrečko, saj lahko to zmanjša njeno moč.
  • Vrečke ne napolnite – bolje je, da jo menjate pogosteje.

Zaključek

Pravilno odlaganje bioloških odpadkov se začne z izbiro ustrezne vrečke. Z uporabo izdelkov BIOMAT® – naj gre za AirBox® za kuhinjo ali vrečke različnih velikosti za dom ali zgradbo – pomagate ustvarjati kakovosten kompost in ohranjati okolje. Z majhnimi spremembami vsakodnevnih navad skupaj naredimo veliko razliko.

Nazaj na spletni dnevnik